- Ul. Warszawska 6/32 15-063 Białystok
- Biuro: (+48) 575 269 255
- Dział handlowy: (+48) 575 269 254
- biuro@enexaenergy.pl
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ze strony przedstawicieli rządu, czołowy program wspierający inwestycję w instalację fotowoltaiczną – czyli Mój Prąd – powraca w 2022 roku.
Za program Mój Prąd 4.0 tradycyjnie odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej /NFOŚIGW/.
Program rozpoczął się 15 kwietnia 2022 i będzie trwał do końca 2022.
Program skierowany jest do gospodarstw domowych, a beneficjentami mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową lub umowę sprzedaży energii. O dotację mogą ubiegać się wyłącznie prosumenci rozliczający się w systemie net-billingu. Jeśli chcesz otrzymać dotację, a korzystasz z systemu opustów, musisz zmienić dotychczasowy sposób rozliczeń na nowy, w swoim zakładzie energetycznym.
Dofinansowaniem “Mój Prąd 4.0” standardowo objęte są mikroinstalacje fotowoltaiczne osób fizycznych. W tym roku jednak dofinansowane będą również inwestycje w magazynowanie energii elektrycznej, magazyny ciepła oraz inteligentny system zarządzania energią. Program „Mój Prąd 4.0” nadal będzie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Aby skorzystać z dotacji należy złożyć wniosek wyłącznie drogą elektroniczną przez generator dostępny na stronie NFOŚiGW. To nic skomplikowanego, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości nasze biuro obsługi jest zawsze gotowe do pomocy naszym Klientom.
Start naborów
Max. dofinansowanie
Wnioski do NFOŚIGW, składane elektronicznie.
Łącznie można otrzymać nawet 20 500 złotych. Szczegółowe kwoty dofinansowania obejmują następujące urządzenia:
dodatkowe elementy objęte dotacją:
sterowanie i zarządzanie energią z fotowoltaiki (HEMS/EMS) – do 3 000 złotych
Poniżej przedstawiamy na jakie dotacje mogą liczyć prosumenci w trzech różnych sytuacjach.
Jeżeli nie masz jeszcze fotowoltaiki, to sytuacja jest prosta:
Finalnie całość dofinansowania do Twojego systemu może wynieść nawet do 20 500 złotych.
Jedyne o czym musisz pamiętać, to fakt, że dofinansowanie (4 000zł / 10 000zł / 12 500zł / 17 500zł / 20 500zł) nie może przekroczyć 50% kwalifikowanych kosztów.
Jeżeli masz instalację fotowoltaiczną i korzystałeś już z dotacji we wcześniejszych edycjach programu, to nadal możesz ubiegać się o wsparcie, jednak :
Finalnie całość dofinansowania do Twojego systemu może zatem wynieść nawet do 17 500 złotych.
W tym scenariuszu musisz jednak pamiętać o trzech rzeczach:
Jeżeli masz instalację fotowoltaiczną i nie korzystałeś z “Mojego Prądu”, to możesz ubiegać się o taką samą dotacje jak w przypadku osoby, która nie posiada fotowoltaiki:
Finalnie całość dofinansowania do Twojego systemu może wynieść nawet do 20 500 złotych.
W tym przypadku należy jednak pamiętać o trzech warunkach, które trzeba spełnić:
Jak łatwo zauważyć na największe dofinansowania mogą liczyć prosumenci, którzy najbardziej rozbudowują swoje systemy.
Pamiętaj też, że fotowoltaika dla firm i fotowoltaika dla rolnika wiążą się z innymi formami wsparcia finansowego
Przedsięwzięcia polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej – przez zwiększenie mocy, rozumie się zarówno dołożenie paneli jak i przyłączenie do jednego Punktu Poboru Energii (PGE) kolejnej mikroinstalacji fotowoltaicznej z odrębnym inwerterem. Urządzenia magazynujące ciepło, które nie wpływają na wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej przez mikroinstalację fotowoltaiczną – np. zasobnik c.w.u. i/lub bufor ciepła zasilany przez kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy.
Wnioski należy składać w terminie od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków.
Adres strony do składania wniosków: https://gwd.nfosigw.gov.pl/
Po złożeniu wniosku przez Generator Wniosku o Dofinansowanie, średnio w przeciągu do 2 godzin zmieni on status na “Przyjęty do NFOŚiGW”. Zostaniesz o tym poinformowany SMS-owo. Otrzymasz również informacje z NFOŚiGW na adres e-mail, wraz z numerem swojego wniosku.
Status wniosku sprawdzisz dzwoniąc na infolinię NFOŚiGW: 22-45-90-800 lub kontaktując się mailowo na: mp4@nfosigw.gov.pl. Niedługo zostanie także uruchomiona wyszukiwarka on-line na stronę https://mojprad.gov.pl/. By sprawdzić wniosek potrzebujesz 1 z 3 podanych niżej informacji:
Jeśli jesteś naszym Klientem i kwalifikujesz się do dofinansowania z programu “Mój Prąd 4.0” możemy złożyć wniosek za Ciebie. Wystarczy, że dostarczysz nam komplet niezbędnych dokumentów, a my dopełnimy wszelkich formalności. Niezbędne dokumenty:
Dokument potwierdzający zgłoszenie montażu / uruchomienia magazynu energii elektrycznej do właściwego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD).
Termin przeprowadzenia pełnej oceny wniosku aż do wypłaty dofinansowania uzależniony jest od liczby wniosków, które wpłyną do NFOŚiGW w ramach naboru. Przewidywany termin na rozpatrzenie wniosku to 90 dni liczonych od dnia jego prawidłowego złożenia w GWD. Termin dotyczy jedynie wniosków prawidłowo złożonych nie wymagających uzupełnienia.
System opustów opiera się na bezgotówkowym rozliczeniu nadwyżek energii elektrycznej wprowadzonej do sieci. Rozliczenie zależne jest od mocy instalacji i odbywa się w proporcji:
Net-billing to rozliczanie wartościowe energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci:
HEMS, czyli „home energy management system” to system zarządzania energią w budynku – jego zadaniem jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej oraz ciepła.
EMS, czyli „energy management system” to system zarządzania energią pozyskaną z mikroinstalacji fotowoltaicznej. System ten umożliwia inteligentne sterowanie przepływem energii pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej pomiędzy bieżącym zużyciem, magazynem energii elektrycznej lub magazynem ciepła – według ustalonych priorytetów.
magazyn ciepła – zasobniki c.w.u. zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u + zasobnik c.w.u lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem
magazyn ciepła – zasobniki c.w.u. zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u + zasobnik c.w.u lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem
„Dążymy do osiągnięcia lepszej przyszłości , dlatego wkładamy w to całą naszą energię”.
enexaenergy.pl
Created by. codezen.pl