- Ul. Warszawska 6/32 15-063 Białystok
- Biuro: (+48) 575 269 255
- Dział handlowy: (+48) 575 269 254
- biuro@enexaenergy.pl
Zaletą pompy ciepła jest fakt, że ciepło pobrane z powietrza zewnętrznego, stanowiące większość ciepła oddanego do budynku, jest całkowicie bezpłatne. Jedynym kosztem jest dostarczenie energii elektrycznej
do zasilania układu.
Stosunek ciepła uzyskanego w celu ogrzewania budynku do ilości pobranej energii elektrycznej określa współczynnik COP, czyli wskaźnik efektywnego ogrzewania pompy ciepła. Im jego wartość jest wyższa, tym wyższa jest efektywność pracy urządzenia. Np. współczynnik COP = 5 – oznacza, że z jednego kilowata mocy elektrycznej uzyskać można, aż 5 kW mocy grzewczej.
Jak działa pompy ciepła?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Powietrzna pompa ciepła zasysa świeże powietrze, które następnie przepływa przez wypełnione czynnikiem chłodniczym wężownice – analogicznie do zasady działania lodówki. Ciepło odebrane z powietrza jest automatycznie przekazywane za pomocą czynnika chłodniczego do wody grzewczej oraz do wody użytkowej.
Pompa ciepła może służyć do ogrzewania pomieszczeń, lecz także do ich chłodzenia – następuje wtedy proces odwrócony – pompa ciepła usuwa ciepło z wnętrza budynku, kierując do niego ochłodzone powietrze. To dobry sposób na zapewnienie sobie komfortu w upalne, letnie dni.
Swój dom ogrzejesz zimą i schłodzisz latem, a przez cały rok będziesz korzystać z ciepłej wody.
Montaż pompy ciepła nie wymaga dużej powierzchni działki czy też kosztownych prac związanych z wykonaniem przekopów bądź odwiertów. W przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła, pompy powietrzne nie wymagają prac przy wykonaniu dolnego źródła ciepła, ponieważ jest nim po prostu powietrze atmosferyczne. Instalacja tego urządzenia zajmuje 2-3 dni i zazwyczaj jest bezinwazyjna. Urządzenie nie wymaga również dużych powierzchni, jednostka zewnętrzna podobnie jak i wewnętrzna zajmuje ok. 1 m2.
Wystarczy, że wprowadzisz wybrane parametry, a jeśli zechcesz je zmienić, możesz to zrobić z każdego miejsca i w każdej chwili, ponieważ wykorzystasz do tego urządzenie mobilne (smartfon lub tablet).
Nie potrzebujesz już miejsca na węgiel, drewno, biomasę czy zbiorników na gaz lub olej; woda i powietrze są zasobami niewyczerpalnymi, dlatego masz pewność ciągłości pracy urządzenia.
Dotyczy to zarówno pompy, jak i instalacji c.w.u.; niezależnie od pory roku w budynku panuje optymalna temperatura, co zapewnia Ci płynność domowych działań.
Systemy te pracują bardzo cicho, nie wpływając na życie domowników, nie będą przeszkadzały ani śpiącemu dziecku, ani tym, którzy chcą się zrelaksować w domowym zaciszu.
Pompa ciepła by mogła działać, oprócz dostępu do odnawialnego źródła energii potrzebuje także niewielkiej ilości energii elektrycznej. Koszty ogrzewania są niewielkie, jednak można je dodatkowo obniżyć decydując się na połączenie pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć stopień wykorzystania energii elektrycznej na własne potrzeby, wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, jak również obniżyć koszty ogrzewania do minimum. Połączenie obu systemów sprawia, że inwestycja w te ekologiczne urządzenia jest jeszcze bardziej opłacalna. W rezultacie nie ponosisz start związanych z oddawaniem nadwyżek do sieci.
„Dążymy do osiągnięcia lepszej przyszłości , dlatego wkładamy w to całą naszą energię”.
enexaenergy.pl
Created by. codezen.pl